Susitinkant su draugais ir klasiokais tiksliai žinančiais, ką nori veikti, kyla šiek tiek pavydo? Naujos profesijos, didėjantis galimų studijų skaičius, rinkos spragos yra tik keli dalykai kurie atitraukia studentų dėmėsius ir sukelia dar daugiau painiavos, jau ir taip sudėtingam gyvenimo etape. Turint tiek daug profesijų pasirinkimų, gali būti sunku pasirinkti geriausią. Ar tai skamba pažįstamai? Jeigu jaučiatės lyg skęsdami šiose pasirinkimuose, bandant palengvinti jūsų sprendimo procesus, siūlome ekspertų konsultacijas bei atlikti profesijos testą.

1. Kas tau patinka ir sekasi?

Per daug nekomplikuojant pasirinkimo, gera įžanga yra apsibrėžti dalykus kuriuos tau daryti patinka ir kas tau sekasi natūraliai. Įprastai, pirmasis veiksnys yra atidžiai sekamas antrojo, bet yra ir išimčių. Rasti sprendinius šioms mįslėms lengviausia nuoširdžiai sau atsakius, be jokios įtakos iš kitų, bent jau pradinėje proceso dalyje. Didelė tikimybė, jog džiaugsmą teikiančios veiklos, tokiomis išliks visą gyvenimą.

Patinka

  • Praktinis apmąstymas, prisiminti kas jums patiko vaikystėje. Galbūt ne visos veiklos galėtų būti naudojamos kaip atspirties taškas profesijos pasirinkimui bet tai gali jus užvesti ant kelio. Vaikystės susidomėjimai atitinka tavo asmenybę, kuri ir keičiasi su laiku, bet tai gali atverti įdomias aveniu tolimesniems apmąstymams. Tuomet verta įsivertinti savo dabartinius užsiėmimus ir kiek džiaugsmo bei malonumo jie jums atneša. Išdrįsk imtis naujų veiklų ir išmokti kažką naujo. Nejučia, pats pasirinksi veiklą, kuri „veža“.
  • Susirask sąrašą tavo mokykloje esančių teminių klubų ar draugijų ir prisijunk prie kurio nors iš jų.
  • Išbandyk po pamokinę veiklą – muzikos, dailės, sporto, šokių, skaitymo ar rankdarbių būrelius. Taip pat, fotografijos, skaitmeninio ugdymo ar užsienio kalbų užsiėmimus.
  • Galiausiai, jei tik turi galimybę – savanoriauk ir įgausi itin vertingos patirties.
  • Galbūt paminėtos veiklos nenuves jūsų tiesiai į konkrečią profesiją, tačiau išryškins jums patinkančias praktikas (analitiniai gebėjimai, kūrybinės užduotys ir pan.).

Sekasi

  • Atsivertus pažymių knygelę nesunku pamatyti, už kokius dalykus gauni geriausius pažymius.
  • Taip pat, stebėk kada dažniausiai tave giria aplinkiniai. Tai gali būti, puikus stiliaus jausmas ar atkaklumas žaidžiant kompiuterinius žaidimus. Taip pat, kruopštumas, kūrybiškumas, lengvas bendravimas su nepažįstamais, puikios užsienio kalbų žinios ir panašiai.
  • Nepamiršk, jog kiekvienas iš šių dalykų gali atvesti į TAVO profesija.

Dėl abiejų minėtų klausimų viršuje, atsižvelgus į savo nuomonę, po to verta teirautis tėvų, draugų ir net mokytojų atsiliepimų ir rekomendacijų tais pačiais klausimais.

2. Susidaryk profesijų sąrašą

Visada lengviau viską surašyti ant popieriaus, lengviau tiek smegenims, tiek vizualizacijai ir vaizduotei. Galbūt jūs skaitėte apie kai kurias profesijas arba netyčia girdėjote apie jas kažkur ar bendraamžiai minėjo kažką ir pan. Pradėkite sąrašą, šiame etape tai būtina, tiesiog surašykite viską ant popieriaus ir po to atsirinksite ir išsigryninsite savo pasirinkimus.

Ieškant geriausios profesijos sau, nederėtų dairytis į kitus, eiti jau pramintu keliu ir rinktis studijas pagal jų populiarumą ar prestižiškumą. Verčiau peržvelgti esamas profesijas ir atsakyti į klausimą, ar tai bus geriausiai tavo norus, pomėgius atitinkantis variantas? Prisiminkite pirmąjį patarimą. Specialistai pataria kruopščiai pasidomėti visomis galimybėmis ir susidaryti 5-10 patraukliausių profesijų sąrašą. Itin išsamų sąrašą pateikia „Lietuvos profesijų klasifikatorius“.

3. Balansas tarp studijų ir laisvalaikio

Profesija – svarbu, bet darbas juk nėra viskas. Norint pasiekti sveiką pusiausvyrą svarbu padėti visuomenei savanoriaujant, vystyti socialinius įgūdžius, taip pat sutelkti dėmesį į fizinę veiklą. Štai, pavyzdžiui, įsikūrusiems Kaune išties lengva savo kasdienybę praturtinti prasmingomis patirtimis – nuo kultūros ir istorijos atradimų iki savanorystės galimybių. Kaune vystomi projektai – jau naująja miesto širdimi tampanti Vienybės aikštė, modernūs ledo rūmai ar Nemuno saloje kylanti „Mokslo sala“. Studijuojant Kaune belieka norėti, kad para turėtų 48 valandas. Tad renkantis profesiją neužmirškite ir apie balansą.

4. Profesijos testas

Jeigu susidarius savo stiprybių, pomėgių bei norimų profesijų sąrašus, vis tiek kirba dvejonės, tau padės profesijos pasirinkimo testas. Skirk 5 minutes ir atsakyk į nesudėtingus Hollando asmenybės testo klausimus. Tai leis atsakyti, kokio tipo žmogus esi ir kokios profesijos tau yra tinkamiausios. Pasiruošęs? Pradėk čia.

5. Aplinkinių pagalba

Kaip jau minėjome, tik po individualių pastangų pirmame etape, po to galima pasinaudoti papildoma pagalba iš kitų. Kartais iš šono matyti geriau. Nebijok išsakyti kaip jautiesi ir pasitarti su aplinkiniais.

  • Atvirai pasikalbėk su draugais bei klasiokais apie jų pasirinkimus. Būtent jie šiuo metu priima tokį pat svarbų sprendimą ir puikiai tave supras.
  • Vyresnis brolis, sesė, tėvai ar artimas giminaitis, taip pat mokytojai, tave puikiai pažįsta ir gali papasakoti, kas jiems padėjo pasirinkti jų profesijas.
  • Apstu video, kurie tau gali parodyti, ką kiekvienas iš specialistų veikia:
  • Galiausiai, išdrįsk kreiptis į tavo nusižiūrėtoje profesijoje dirbantį specialistą. Esant progai užduok klausimus gyvai arba nusiųsk žinutę internetu. Paklausk, kaip atrodo jo ar jos darbo diena, kas labiausiai džiugina darbe, kokia mokslo įstaiga, šio specialisto nuomone, geriausiai rengia darbui. Atsižvelgdami į žiniatinklio turinio biblioteką, tikrai galėsite rasti interviu, podcast’us ir pan. su savo turimos profesijos ekspertu.

Yra įvairių būdų profesijai įgyti

Jeigu tvirto sprendimo priimti vis tiek nepavyko, nenusimink. Apstu profesijų, kurios suteikia be galo plačias galimybes save atrasti studijų metu ar jau dirbant. Tarp tokių yra:

Įstoti į aukštojo mokslo įstaigą yra tik vienas iš būdų kaip įgyti svajonių profesiją. Netrūksta ir įvairių įgūdžių lavinimo akademijų, kurios suteiks išskirtines žinias programavimo, marketingo, dizaino, fotografijos, tekstų kūrimo, taip pat kitose srityse.

Puikias galimybes išmokti reikalingų įgūdžių suteikia praktika bei savanorystė. Profesija nebebus apipinta paslaptimis, kai praleisi kelias dienas, o gal net mėnesius tarp tokį patį kelią pasirinkusių specialistų. O gal net sužinosi apie tokias profesines nišas, apie kurias net nesi svajojęs! Tikimės, kad perėjus visus penkis žingsnius, tau bus aiškiau kaip pasirinkti profesiją.