Karjera susideda iš įvairių patirčių, kurias patirsite per savo gyvenimą. Įgydami daugiau patirties, darbo ir gyvenimo, karjeros tikslus galit ir keisti. Karjeros kelyje atsižvelgiama į išsilavinimą, mokymą bei apmokamą ar neapmokamą darbą. Tai taip pat apima jūsų šeimos ir gyvenimo vaidmenis, veiklą, savanorišką darbą, bendruomenės dalyvavimą ir pan. Tad, kuriant savo karjerą ir išstatant jos tikslus, reikia įsivertint nemažai kitų faktorių kurie netiesiogiai yra susiję su jūsų karjera ir jos pasirinkimu.

Šiame straipsnyje aptarsime šiuos “kitus dalykus”, o jeigu jus domina profesijos ar studijų pasirinkimai, skaitykite šiuos:

Mokymasis

Jūsų mokymasis truks visą gyvenimą bet jo lygį ir intensyvumą nustatys jūsų pasirinkta karjera. Bėja, tai apims formalųjį ir neformalųjį išsilavinimą. Nes dauguma mano, kad po 12-kos klasių jiems nereikės daugiau nieko mokytis. Formalusis švietimas apima visas švietimo ir mokymo įstaigas: mokyklas, profesinį mokymąsi ir aukštąjį mokslą. 

Neformalusis apima visas kitas mokymosi formas. Tai atlieka itin svarbų vaidmenį, kai kuriose srityse net svarbesnį už formalujį išsilavinimą, jūsų karjeroje. Tai parodo įsipareigojimą ir susidomėjimą tam tikra tema. Tai leidžia jums sužinoti apie naujausias koncepcijas ir praktiką jūsų karjeros srityje.

Todėl turėkite omenyje, kad jūsų karjera nulems ne tik privalomąjį mokymosi lygį pradedant. Bet ir mokymosi reikalavimus ateityje. Patartina pasirinkti profesiją, kuri jus domina natūraliai, bet ir tuo pačiu tobulėja, kad jūsų pirminis susidomėjimas ir išliktų, besimokant toliau.

  • KTU: Karjeros dienos 2023, puikus renginys su įžvalgomis į karjerą bei su galimybėm praplėsti savo ryšius.
  • Kauno Kolegija: Esamas Karjeros Centras padeda paruošti studentus darbo rinkai.
  • VU: Tai pat turi Karjeros Centrą ir pateikia  kruopščiai atrinktą informaciją ir praktinius patarimus.

Pomėgiai

Aptarę mokymosi aspektą, natūraliai priartėjome prie kito svarbaus komponento, pomėgiai. Jie jums ir leis nuspręsti, ką jūs norite mokytis ir ko siekti per savo karjerą. Pagalvokite apie tai, ką sieja jūsų skirtingi interesai. Galbūt jūs matote save labiau analitiniame vaidmenyje sprendžiant finansines ir ekonomines problemas. O galbūt norėtumėte būti užsiėmę kūrybinėmis užduotimis ir praleisti laiką ieškant sprendimo į problemas.

Pomėgių įvairovė suteiks jūsų gyvenimo aprašymui dar vieną aspektą. Darbdaviams patinka matyti, kad jūs mėgaujatės skirtinga gyvenimo patirtimi įvairiose aplinkose. Asmenybės testas padės nustatyti jūsų interesus ir pasirinkti sritį, kuri net ir po ilgo laiko, sukels susidomėjimą.

Vaidmuo gyvenime

Pagalvokite apie didesnį vaizdą kurio norėtumėte siekti gyvenime. Gyvenimo patirtis padeda mums išsiugdyti ir tobulinti daugelį pagrindinių įgūdžių. Draugystės ar bendruomenės darbo metu įgyti įgūdžiai gali būti naudingi karjeroje taip pat. Pagalvokite, kaip galite perkelti įgūdžius iš vienų santykių ar asociacijų į kitus. Tai verta apsvarstyti, gal pastebėsite, kad sritys sutampa ir yra galimybė natūraliai sinergijai.

Kultūra

Kultūra yra tai, kas suteikia žmonių grupėms kolektyvinę tapatybę. Darbo kultūra, lygiai taip pat, egzistuoja ir įtakos jus ir jūsų elgesį. Darbo aplinka, komanda, skyrius ir visa organizacija suformuoja požiūrius, įsitikinimus ir įtakoja elgesį. Įmonės darbo kultūra yra vienas iš pagrindinių jos sėkmės veiksnių. Arba veiksnys, lemiantis ir jos nuosmukį. Pasirinkite karjerą, kurios darbo kultūrą derinasi su jūsų vertybėmis ir kuri pastūmės jus siekti savo tikslų.

Kiekviena institucija ir įmonė turi savo istorija, kaip jinai gimę, ką daro ir pan. Verta pasidomėti apie tai, nes jos nuostatai ir vertybės bus su tai susietos.

Kurdami savo karjeros kelią, būkite atviri naujoms galimybėms, kurios gali atsirasti, ir nepamirškite savo tikslo. Žinokite, ko norite dabar bei norėtumėte ateityje. Būkite pasirengę karjeros pokyčiams, dėl technologijų pažangos ir aplamai dinamiškos aplinkos tai yra neišvengiama.

Ar jau pasirinkote savo karjerą? Pradėkite siekti jos jau  dabar – 5 patarimai rašant CV, kaip išsiskirti iš kitų.