Ar apsižvalgius kambaryje pavyktų suskaičiuoti 20 elektros prietaisų? Turbūt, be didesnio vargo. Visi šie daiktai atsirado dėl to, jog kažkas svajonę skristi pavertė lėktuvu, o norą bendrauti įprasmino telefonu. Apie kūrybiškąją elektronikos inžinerijos pusę ir beribes jos ateities perspektyvas pasakoja šią profesiją pasirinkę specialistai.

Visas pasaulis susiduria su elektros ir elektronikos inžinierių trūkumu, ne išimtis ir Lietuva. Apie šią specialybę sklando daug mitų, kuriuos verta nuginti šalin ir rinktis vieną iš daugybės specializacijų.

1 Inžinieriai visą dieną lituoja laidus

Tai, pasak įmonių atstovų, yra populiariausia visuomenėje vyraujanti nuomonė apie inžinerines specialybes. Šiandien dažniausiai laidus lituoja automatinės linijos. O specialisto darbo pobūdis priklauso nuo pačio inžinieriaus pomėgių bei specializacijos. Norintys lituoti laidus gali tai ir daryti, o kiti inžinieriai kone visą darbo dieną praleidžia prie kompiuterio projektuodami.

2 Elektronikos inžinieriai negali būti programuotojais

Šiandien sparčiai besivystant technologijoms tampa sudėtinga rasti aiškius skirtumus tarp elektros, elektronikos bei informacinių technologijų. Specialistai atskleidžia, jog patys geriausi įterptinių sistemų programuotojai yra ne kas kitas, o elektronikos inžinieriai. Jie visada turės pranašumą, nes puikiai išmano programuojamą techninę įrangą (angl. hardware).

3 Inžinerija patinka tik nekūrybingiems ir nuobodiems žmonėms

Yra priešingai! Inžinieriai yra bene kūrybiškiausi tiksliųjų mokslų atstovai. Jie keičia ateitį, o tam reikia lakios fantazijos. Nuo to, kaip mums yra suprantami tradiciniai menininkai, inžinieriai skiriasi. Jų kūriniai turi nepriekaištingai atlikti savo funkcijas, nešti naudą žmonėms, gerinti gyvenimo kokybę. Tai inžinieriai daro kurdami naujas sistemas ir produktus.

4 Inžinieriai – siauros specializacijos specialistai

Su automobiliams skirtais komponentais dirbęs specialistas vėliau gali dirbti ir su NASA projektais. Taip yra todėl, jog inžinerijos pagrindiniai principai yra tokie patys. Inžinerinių žinių pritaikomumas yra itin platus, o darbo sritį galima keisti labiau įsigilinus į norimą specializaciją.

5 Elektronikos ir elektros inžinerija yra tas pats

Esminis skirtumas tarp elektros ir elektronikos inžinerijos yra mastelis. Elektros inžinieriai dirba su didesnėmis įtampomis elektros gamyboje, projektuoja elektros tinklus ir jų paskirstymo sistemas. Tuo tarpu elektronikos inžinieriai dirba su mažesniais elektroniniais įtaisais, schemomis, telekomunikacijomis, daiktų internetu. Visgi inžinerijoje vyrauja daug sprendimų ir dvi specialybės neretai persipina.

Na, o paneigus mitus apie elektronikos inžineriją, pats metas pažvelgti į tai, ką žmonės dirba visą dieną elektronikos įmonėse. Pristatome 4 pagrindines specialybes, atskleidžiančias ne tik techninę, bet ir kūrybinę profesionalų darbo pusę.

Inžinerinių projektų vadovas

Valdo naujus projektus nuo koncepcijos iki produkto paleidimo, koordinuoja komandos narių darbą, bendrauja su klientu. Taip pat stebi ir kontroliuoja projekto atlikimo laiką ir kaštus, paskirsto išteklius.

Produkto inžinierius

Tiesiogiai bendrauja su klientais dėl elektroninių gaminių surinkimo etapų bei visų inžinerinių klausimų ir sprendimų. Klientai – tai pasaulinės kompanijos, kurios gamina, tiek greituosius traukinius, tiek medicinos įrenginius.

Produkto inžinierius pirmas sužino apie būsimus naujausius produktus, kurie dar tik atsiras rinkoje. Kiekviena diena čia – skirtinga, priklausomai nuo klientų, gaminių ir kuruojamų projektų.

Procesų inžinierius

Tai konkretaus elektronikos gamybos proceso ekspertas. Atsakingas už sklandaus gamybinio proceso užtikrinimą, tobulinimą, efektyvinimą, naujų automatizuotų sprendimų įdiegimą gamyboje.

Procesų inžinierius rašo programas prieš kiekvieno naujo gaminio gamybos startą ir apmokina operatorius, kaip dirbti. Įrengimų prevencinė priežiūra, kalibravimas, gedimų identifikavimas ir remontas, kasdieninė šio specialisto veikla.

Testo technologijų specialistas

Gilinasi, kaip teisingai patikrinti elektronikos komponentus arba visą gaminį. Taip pat rūpinasi, kad įranga, kuri tikrina kokybę, veiktų sklandžiai ir teisingai, jog atliktas testas būtų patikimas.

Bet svarbu ne tik darbas! Kiekvienas specialistas pripažįsta: pietų pertrauką praleidus gamtos apsuptyje, produktyvumas kyla. O po darbo pasisėmus įkvėpimo iš kultūros renginių, galvoje gimsta naujos idėjos. Kaune galimi visi scenarijai. Juos atrasti padės svetainė www.karjerakaune.lt

Parengt pagal KTU informaciją.