Nuspręsti, ką iš tiesų nori studijuoti, kol dar mokaisi mokykloje, gali būti išties nelengva. O jei dar ir egzaminai visai ant nosies… Nenuostabu, kodėl šis etapas kai kuriems abiturientams kelia nerimą, stresą ar netgi baimę. Jeigu šiuo metu taip pat sprendi, ką studijuoti, turime tau paruošę naudingų patarimų, kurie, tikimės, padės lengviau apsispręsti.
1. Skirk laiko atrasti tai, kas tau labiausiai patinka
Dažnai abiturientai skuba nuspręsti, ką nori studijuoti. Deja, tačiau skuboti sprendimai neretai nuvilia. Todėl renkantis studijų kryptį, reikėtų skirti laiko atrasti tai, kas labiausiai patinka. Pagalvok, kas tave motyvuoja. Kokioje profesinėje aplinkoje norėtum vystyti savo karjerą? Kokie tavo lūkesčiai? Kokia veikla tau teikia pasitenkinimą? Tiesa, nebijok sau užduoti ir priešingų klausimų, pavyzdžiui, pagalvok, ko daryti nemėgsti. Taip bus paprasčiau atmesti sau netinkančias studijų sritis.
Tam, kad pažinti save būdų dar lengviau, rekomenduojame atlikti asmenybės testą. Atsakyk į jame pateiktus klausimus ir sužinok, kokios profesijos tau tiktų labiausiai.
2. Kalbėkis su aplinkiniais
Priimti sprendimą, ką studijuoti, remiantis vien tik savo patirtimi, gali būti sudėtinga – ypač, kai dar tik netrukus baigsi mokyklą. Aplinkiniai, nesvarbu, tai būtų mokytojai, karjeros konsultantai ar artimieji, gali turėti vertingų patarimų. Todėl nepraleisk galimybės su jais pasikalbėti. Beje, kartais kiti žmonės mūsų stipriąsias savybes pastebi netgi geriau nei mes patys. Taigi jie gali pateikti naudingų įžvalgų apie tai, kokia profesija mums galbūt tiktų.
Pažįsti žmonių, kurių profesija žaviesi? Tuomet būtinai pasikalbėk ir su jais. Tokiu būdu sužinosi daugiau apie jų darbo subtilybes ir galėsi lengviau apsispręsti, ar ta sritis tau tikrai patinka.
3. Peržiūrėk universitetų siūlomas studijų programas
Universitetų ir kolegijų svetainėse gali rasti informacijos apie jų vykdomas studijų programas. Taigi jei to dar nepadarei, nepraleisk šio žingsnio. Aukštųjų mokyklų svetainėse pateikiami išsamūs kiekvienos programos aprašymai, priėmimo sąlygos, studijų dalykai, taip pat tarptautinių mainų, karjeros ir studijų tęstinumo galimybės. Tokiu būdu galėsi ne tik palyginti skirtingas aukštąsias mokyklas, bet ir atrasti kažką naujo.
4. Konsultuokis, įvertink ir galiausiai priimk sprendimą
Net ir išsirinkus norimą studijų programą gali kilti įvairiausių klausimų ir abejonių. Neišsigąsk – tai visiškai normalu. Jei trūksta kokios nors informacijos, susisiek su aukštosios mokyklos atstovais ir užduok jiems rūpimus klausimus. Taip pat prireikus nebijok pakeisti savo apsisprendimo. Tai, jog kurį laiką norėjai studijuoti tam tikrą dalyką, nereiškia, kad negali persigalvoti. Kad ir ką bepasirinktum, svarbiausia, kad tai tenkintų tave. Šie keturi paprasti, tačiau veiksmingi patarimai gali padėti lengviau nuspręsti, ką nori studijuoti. Taigi drąsiai jais naudokis! O jei žinai, kad pagalbos renkantis studijų kryptį reikia ir tavo draugams, pasidalink šiuo straipsniu su jais.