Mitas, jog karjera yra lygu profesijai. Taip pat, jau pasenusi nuostata, kad karjera kuriama vien tik kylant karjeros laiptais aukštyn. Šiuolaikinis karjeros ugdymas yra pagrįstas išankstiniu planavimu bei noru tobulėti ir didinti žinių bagažą. Bet apie viską nuo pradžių.
Kas yra karjera?
Karjeros apibrėžimų galima rasti ne vieną ir ne du. Pirmasis būdas kviečia pažvelgti į karjerą, kaip į žmogaus užimtumą, ilgalaikę veiklą. Čia vadovaujamasi taisykle „ką darai, daryk gerai“, nes šalia profesinių žinių itin svarbūs yra ir asmeniniai gabumai.
Antrasis, vertinti karjerą yra įvertinti progresą per tam tikrą laiką. Taip pat, veiksmus, kurių žmogus ėmėsi, jog išlaikytų arba pakeistų karjeros kryptį. Šiuo atveju išryškinama žmogaus pasirinkimo svarba.
Motyvacija dirbti
Daugelis atliktų tyrimų atskleidžia panašią tendenciją – atlygis beveik niekada nėra pagrindinis ar vienintelis motyvas džiaugtis darbu. Įdomu tai, jog net leidus žmogui pasirinkti, kokį svajonių atlygį jis gaus, po trumpo laiko džiaugsmas išblėsta.
Renkantis karjerą ar planuojant perėjimą iš vienos pozicijos į kitą, svarbu pasidomėti, kokios galimybės atsivers. Labai naudinga apžvelgti:
- Darbuotojų skatinimo, motyvacijos programas
- Vadovavimo praktikas, mentorystę, galimybes mokytis
- Komandos bei darbo aplinkos draugiškumą
- Gaunamą grįžtamąjį ryšį ir pagalbą
- Darbo grafiką ir jo suderinamumą su gyvenimo būdu
Norint sėkmingai dirbti, pozicija turi padėti atskleisti asmenines savybes ir jas sustiprinti.
Horizontali karjera
Ar teko girdėti apie horizontalų karjeros kelią? Tai – naujų pareigų, pozicijos ar kvalifikacijos įgijimas. Paprastai tariant, ne kylama karjeros laiptais į viršų, o žengiama į kitą profesiją ar net pakeičiamas karjeros kelias.
Galbūt tavo gyvenimą pakeistų programavimo pamokos, o gal jau laikas išmokti ispanų kalbos? Bitdegree ir Žinių gidas yra tik keli būdai atskleisti naujus savo talentus.
Karjeros ugdymas
Žingsniai ir etapai, kuriuos nueina kiekvienas profesionalas norėdamas ugdyti savo kompetencijas:
- Į(si)vertinimas. Šiuo laikotarpiu specialistas priimama sprendimą ieškoti naujo darbo ar jį keisti. Svarbu, įsivertinti savo stiprybes, silpnybes bei norus.
- Paieška. „Kas manęs laukia?“, „kaip dirba kiti specialistai?“, „ką siūlo kitos įmonės?“, būtent į tokius klausimus kiekvienas ieškantis darbo atsako šiame etape.
- Pasirengimas. Supratus, jog iki svajonių darbo dar trūksta patirties, mokaisi ir šalini kliūtis.
- Įsipareigojimas. Tai yra „Eureka!“ momentas, kai pagaliau sutinki savęs vertą įmonę, pradedi derybas dėl įsidarbinimo.
- Išlaikymas. Jaukus ir patogus metas, kai džiaugiesi darbo vieta ir kolegomis. Taip pat, ugdai naujus sugebėjimus bei domiesi savo srities naujienomis.
- Perėjimas. Jeigu vis dažniau aplanko jausmas, jog nesijauti laimingas savo, tu – perėjimo etape.
Karjeros ugdymas lyg nesibaigianti kelionė ir pajutus norą keisti karjeros kryptį, tenka grįžti prie pirmojo punkto.
Visi karjeros scenarijai
Bet svarbu ne tik darbas! Kiekvienas specialistas pripažįsta: pietų pertrauką praleidus gamtos apsuptyje, produktyvumas kyla. O po darbo pasisėmus įkvėpimo iš kultūros renginių, galvoje gimsta naujos idėjos. Kaune galimi visi scenarijai.
„Kaunas IN” video.
A. Aleksandravičiaus nuotraukos.