Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje IT sektoriaus reputacija tapo solidi. Šalyje daugėjo pažangių užsienio investuotojų, augo ir aukščiausio lygio programuotojų kompetencija. Nors stojant į IT ir nereikia įveikti milžiniško konkurso, o ir jas baigus tikėtina, kad pavyks ne tik sėkmingai įsidarbinti, bet ir dirbti įdomų darbą ir kiekvieną mėnesį gauti solidų atlyginimą, stojančiųjų į IT studijų programas kasmet mažėja, o tarp būsimų studentų pasitaiko ir tokių, kurie šią profesiją pernelyg romantizuoja ir tikisi, kad vos baigę studijas lengvai uždirbs kelių tūkstančių eurų atlyginimą ir bus graibstomi rinkoje.

JAV programavimo paslaugų įmonėje karjeros kelią jau beveik penkerius metus kuriantis DevOps praktikų vadovas Marius Guobys dalijasi asmenine patirtimi ir sako, kad blogiausia kas gali nutikti moksleiviui, besirenkančiam technologijų studijas, – tai būsimos profesijos vertę iš anksto matuoti vien tik piniginės storiu.

„Natūralu, kad tik labai siauras ratas moksleivių žino ir įsivaizduoja ką gyvenime norėtų veikti baigę mokyklą.  Tačiau pats niekada negalvojau apie pinigus: nei kai rinkausi studijas, nei kai vėliau išėjau į darbo rinką. Pirmiausia ieškojau to, kas man patinka ir kas mane „veža“. Juk kokia prasmė užsiimti veikla jei tu jos nekenti, net jei tau už tai moka pinigus? Žinau, ką tai reiškia ir tikrai negrįžčiau atgal“, – prisimena Marius.

Ieškojo prasmingo darbo

Nuo pirmo laiptelio karjerą IT sektoriuje pradėjęs specialistas, šiandien dirba su aukščiausio lygio programuotojų komandomis tarptautinėje „Devbridge“ įmonėje ir yra atsakingas už DevOps praktikas, kurios apima ir programavimo, ir IT priežiūros, ir IT operacijų sritis. Šiandien M. Guobys džiaugiasi profesijos pasirinkimu  ir dinamiška darbo aplinka, tarptautinio lygio iššūkiais, motyvuojančiais kolegomis bei naujausiomis technologijomis, tačiau kol surado organizaciją, kurioje jaustųsi puikiai ir kasdien galėtų realizuoti sukauptą profesinę patirtį, nuėjo ilgą kelią – teko sukaupti daug patirties įvairiose technologijų įmonėse.


„Esu išbandęs kelias IT profesijas ir sritis, kol atradau tą, kuri man labiausiai patiko. Tai užtruko nei daug, nei mažai – kone septynerius metus. Tad patarčiau nebijoti eksperimentuoti ir ieškoti. Netgi ieškant darbo vietos man pinigai niekada nebuvo svarbiausi – pirmiausiai buvo įdomu, kuo aš galėsiu užsiimti ir kokie iššūkiai manęs laukia. Be abejonės, šiandien man labiausiai motyvuojantis faktorius yra išliekamosios vertės kūrimas. Juk kaip nerealu, kad tai, ką sukūrei kartu su komanda, yra naudojama visame pasaulyje. Keliaudamas kur nors užsienyje pamatai IT sprendimą, panaudotą oro uoste, ir galvoji: aš juk prie to prisidėjau. Arba, pavyzdžiui, Covid-19 pandemijos akivaizdoje mūsų sukurti sprendimai gelbėja gyvybes: sukurta sistema palengvina medicinos personalo darbą registruojant ir nukreipiant pacientus, padeda bendrauti medicininiam personalui skirtingose ligoninėse Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tad kai sunkiai dirbi ir savo veikloje kiekvieną dieną matai prasmę – visa tai skatina judėti tik pirmyn ir įgalina visą komandą nuolat tobulėti drauge“, – tikina M. Guobys.

Mokytis reikės visą gyvenimą

Baigęs mokyklą IT specialistas pasirinko Telekomunikacijos inžinerijos bakalauro ir vėliau magistrantūros studijas Kauno technologijos universitete. Būdamas mokyklos suole negalvojo apie darbą programavimo paslaugų sektoriuje, tačiau ilgainiui kelias pasuko į programinės įrangos kūrimą.

„Mano pasirinkimą lėmė fizika ir matematika: šie dalykai sekėsi geriau. Informatikos pamokos man net atrodė ganėtinai nuobodžios ir neįdomios, tad tikrai nemotyvavo. Ir IT man net nebuvo pirmas studijų pasirinkimas, tad tik vėliau atradau save šioje srityje“, – prisimena pašnekovas.

Anot Mariaus, IT sektoriuje šiandien reikia ne vien technologijų žinių bagažo, o pačių įvairiausių kompetencijų: kritinio mąstymo, imlumo naujovėms, taip pat būtina mokėti dirbti komandoje, nebijoti imtis vis naujų iššūkių ir būti pasiruošus kone kasdien išeiti iš savo komforto zonos. „Reikia labai daug bei sunkiai dirbti. Jei moksleivis rinkdamasis profesiją galvos tik apie pinigus, tai turėčiau nuvilti, nes paprastai IT karjerą pradedantys specialistai gali uždirbti 600 – 700 eurų, o toliau galima dėti begalybės ženklą“, – komentuoja M. Guobys.

„Paprastas pavyzdys galėtų būti Bilas Gatesas ar Markas Zuckerbergas. Juk viskas priklauso nuo to, ar jėgas sutelkei į dar vieno euro uždirbimą, ar pirmiausia nori sukurti kokią nors vertę ir tik vėliau pradėti galvoti apie pinigus. IT kaip studijos ir profesija tave įgalina sukurti milžinišką vertę įdedant palyginti mažas investicijas – užtenka turėti kompiuterį, interneto prieigą, na ir, tarkime, pasinaudoti atitinkamais atvirojo kodo įrankiais – ir štai tu jau pradedi. Tau nereikia statyti milžiniškos gamyklos, tau nereikia pirkti brangių įrankių – viskas yra čia pat, po ranka, tik norėk pasinaudoti“, – akcentuoja „Devbridge“ darbuotojas.

IT nėra vien programavimas

Marius pabrėžia, kad šiandien vis dar gajus stereotipas, kad IT – tai vien tik programavimas, todėl daugelis išsigąsta ir nė nebando atverti durų į technologijų pasaulį.

„IT nėra tik programavimas. Nereikia visko suversti „aš nemoku programuoti“, todėl man nepasiseks. O kaipgi visos kitos IT sferos? Kaip, pavyzdžiui, testavimas, projektų valdymas, sistemų administravimas, IT sauga, dizainas, tinklų valdymas. Nereikia koncentruotis tik į programavimą, jei tikrai patinka IT, bet nepatinka programuoti. Save galima atrasti kituose IT sektoriuose. IT apima labai platų spektrą profesijų ir nereikia griežtai brėžti linijos ties programavimu. Netgi dabar prakalbus apie tai, kokių IT specialistų sunkiausia rasti, programuotojai nėra numeris vienas. Nesi užtikrintas ar tau pavyks studijuoti IT? Pabandyk. Net nenumanai, kokie iššūkiai tavęs laukia kiekvieną dieną, ir kalbu ne apie iššūkius, kurie užknisa, bet apie tuos, kurie „veža“, – pataria „DevOps“ praktikų vadovas.

M. Guobys pabrėžia, kad IT pirmiausia suteikia fundamentalių gebėjimų spręsti problemas. „Kalbu ne vien apie darbinę veiklą, bet ir kasdienybę. Pavyzdžiui, IT sferoje labai dažnai taikomos įvairios metodologijos procesams valdyti komandose. Aš, tarkim, tuos pačius principus pritaikiau įsirengdamas namus – man tai padėjo viską susiplanuoti iki smulkmenų, laiku pamatyti kylančias bėdas ir į jas reaguoti. Be to, namų projektą pavyko įgyvendinti nors ir ne visai laiku, bet neperžengus pradžioje užsibrėžto biudžeto“, – patirtimi dalijasi pašnekovas.

Tiems, kas svarsto rinktis IT studijas, Marius pataria nebijoti pabandyti, pasidomėti IT profesijomis plačiąja prasme ir nesikoncentruoti tik į vieną siaurą sritį.

„Taip pat svarbu neklausyti kitų, esą nesugebėsi, todėl geriau eik kaip Jonas ar Petras ir studijuok vieną iš populiariausių studijų programų. Aišku, reikėtų nusiteikti, kad prie kompiuterio teks praleisti nemažai laiko, bet svarbiausia yra atrasti tą balansą tarp laiko praleidžiamo prie kompiuterio, ir to, kas tau suteikia malonumą išjungus kompiuterį.Tačiau IT sektoriuje svarbu ne kiekis, o kokybė. Ne be reikalo „Devbridge“ specialistai yra puikiai vertinami visame pasaulyje. Svarbiausia, kad žmogus gebėtų kritiškai žvelgti į iškylančius sunkumus, mokėtų ieškoti, kaip išspręsti vieną ar kitą techninę problemą. Taip pat svarbu kasdien neprarasti motyvacijos dirbti konkrečioje srityje, suprasti, ką nori pasiekti, ir domėtis naujovėmis“, – įsitikinęs M. Guobys.

Akademijoje mokosi ne tik programuoti

„Sourcery for Developers“ – tai du kartus per metus: rudenį ir pavasarį, vykstanti nemokama trijų mėnesių trukmės akademija pradedantiesiems, norintiems ugdyti programavimo srities kompetencijas ir greičiau integruotis į technologijų darbo rinką. Pakvietimus į nuotolinius kursus gaus 40 užsiregistravusių kandidatų iš Vilniaus ir Kauno. Dalyviai dirbs grupėse, kuriose visi norintieji gilins žinias mokymų bei individualių ir grupinių užduočių metu. Pavasarį dalyviai mokysis .NET programavimo kalbos, o rudenį – JAVA technologijų.

Akademijos dalyviai kurs tikrus interneto tinklalapių projektus, įtvirtins gautas teorines žinias praktiškai, taikys „Agile“ projektų valdymo metodiką ir principus, susipažins su programinės įrangos kūrimo bei diegimo procesais. Dalyviai dirbs prie tikrų projektų ir lankys nuotolines kassavaitines paskaitas, taip pat tobulins turimus įgūdžius komandinio darbo metu. Jiems padės kompanijoje dirbantys profesionalai – mentoriai ir lektoriai. Norintys dalyvauti akademijoje kviečiami registruotis iki 2021 m. vasario 25 d. (įskaitytinai). 

Daugiau informacijos apie „Sourcery for Developers“ akademiją rasite ČIA.

„Devbridge“ informacija ir nuotrauka.