Į draugus bei klasiokus, kurie užtikrintai žino savo svajonių profesiją, žvelgi su šiokiu tokiu pavydu. O matant, kiek daug galimybių yra, sunku pasirinkti sau tinkamiausią profesiją. Pažįstamas jausmas? Jeigu esi vienas iš tų, kuriam sekasi daugelis dalykų, siūlome išgirsti specialistų patarimus ir atlikti profesijos pasirinkimo testą.
1. Atrask, kas tau sekasi geriausiai
Svarbiausias žingsnis renkantis profesiją yra atsakymas į du klausimus: „kas man sekasi?“ ir „kas man patinka?“. Rasti sprendinius šioms mįslėms lengviausia nuoširdžiai sau atsakius, kas tau geriausiai sekasi jau dabar. Didelė tikimybė, jog džiaugsmą teikiančios veiklos, tokiomis išliks visą gyvenimą.
Kas man sekasi?
- Atsivertus pažymių knygelę nesunku pamatyti, už kokius dalykus gauni geriausius pažymius.
- Taip pat, stebėk kada dažniausiai tave giria aplinkiniai. Tai gali būti, puikus stiliaus jausmas ar atkaklumas žaidžiant kompiuterinius žaidimus. Taip pat, kruopštumas, kūrybiškumas, lengvas bendravimas su nepažįstamais, puikios užsienio kalbų žinios ir panašiai.
- Nepamiršk, jog kiekvienas iš šių dalykų gali atvesti į TAVO profesija.
Kas man patinka?
- Jeigu dabartiniai užsiėmimai tau nepadeda atrasti atsakymų, išdrįsk imtis naujų veiklų ar išmok kažko naujo. Nejučia, pats pasirinksi veiklą, kuri „veža“.
- Susirask sąrašą tavo mokykloje esančių teminių klubų ar draugijų ir prisijunk prie kurio nors iš jų.
- Išbandyk popamokinę veiklą – muzikos, dailės, sporto, šokių, skaitymo ar rankdarbių būrelius. Taip pat, fotografijos, skaitmeninio ugdymo ar užsienio kalbų užsiėmimus.
- Galiausiai, jei tik turi galimybę – savanoriauk ir įgausi itin vertingos patirties.
2. Susidaryk profesijų, kurios tave domina, sąrašą
Ieškant geriausios profesijos sau nederėtų dairytis į kitus, eiti jau pramintu keliu ir rinktis studijas pagal jų populiarumą ar prestižiškumą. Verčiau peržvelgti esamas profesijas ir atsakyti į klausimą, ar tai bus geriausiai tavo norus, pomėgius atitinkantis variantas? Taip pat, ar ši profesija išlaikys populiarumą ir ateityje? Specialistai pataria kruopščiai pasidomėti visomis galimybėmis ir susidaryti 5-10 patraukliausių profesijų sąrašą. Itin išsamų sąrašą pateikia „Lietuvos profesijų klasifikatorius“.
3. Atmink, svarbu ne tik studijos, bet ir laisvalaikis
Profesija – svarbu, bet darbas juk nėra viskas. Štai, pavyzdžiui, įsikūrusiems Kaune išties lengva savo kasdienybę praturtinti prasmingomis patirtimis – nuo kultūros ir istorijos atradimų iki savanorystės galimybių. Be to, jau 2022-aisiais Kaunas taps Europos kultūros sostine. Tais metais mieste vyks gausybė pačių įvairiausių renginių, įtrauksiančių kiekvieną. O kur dar naujausių projektų mieste gausa! Kaune vystomi projektai – jau naująja miesto širdimi tampanti Vienybės aikštė, modernūs ledo rūmai ar Nemuno saloje kylanti „Mokslo sala“? Studijuojant Kaune belieka norėti, kad para turėtų 48 valandas.
4. Atlik profesijos testą
Jeigu susidarius savo stiprybių, pomėgių bei norimų profesijų sąrašus, vis tiek kirba dvejonės, tau padės profesijos pasirinkimo testas. Skirk 5 minutes ir atsakyk į nesudėtingus Hollando asmenybės testo klausimus. Tai leis atsakyti, kokio tipo žmogus esi ir kokios profesijos tau yra tinkamiausios. Pasiruošęs? Pradėk čia.
5. Kalbėkis ir tarkis su aplinkiniais
Nors ir skamba banaliai, bet iš šono matyti geriau. Nebijok išsakyti kaip jautiesi ir tartis su aplinkiniais.
- Atvirai pasikalbėk su draugais bei klasiokais apie jų pasirinkimus. Būtent jie šiuo metu priima tokį pat svarbų sprendimą ir puikiai tave supras.
- Vyresnis brolis, sesė, tėvai ar artimas giminaitis, taip pat mokytojai, tave puikiai pažįsta ir gali papasakoti, kas jiems padėjo pasirinkti profesiją.
- Apstu video, kurie tau gali parodyti, ką kiekvienas iš specialistų veikia:
- „Antanas nori būti“ ir „Linas Dirba Darbus“ influenceriai išbando specialybes;
- „Mukis“ sukūrė video pristatančius profesijas;
- Trumpus interviu su profesijų atstovais pateikia „United to Learn“ bei „Park View Middle“.
- Galiausiai, išdrįsk kreiptis į tavo nusižiūrėtoje profesijoje dirbantį specialistą. Esant progai užduok klausimus gyvai arba nusiųsk žinutę internetu. Paklausk, kaip atrodo jo ar jos darbo diena, kas labiausiai džiugina darbe, kokia mokslo įstaiga, šio specialisto nuomone, geriausiai rengia darbui.
Yra įvairių būdų profesijai įgyti
Jeigu tvirto sprendimo priimti vis tiek nepavyko, nenusimink. Apstu profesijų, kurios suteikia be galo plačias galimybes save atrasti studijų metu ar jau dirbant. Tarp tokių yra:
- Marketingas ir komunikacija (VDU viešoji komunikacija, KTU marketingas);
- Programavimas (KTU duomenų mokslas ir inžinerija, VDU informatikos sistemos);
- Inžinerija ir elektronika (KTK elektronikos technika, KauKo automatika ir robotika);
- Gyvybės mokslai (KTU pramoninė biotechnologija, LSMU medicininė ir veterinarinė genetika);
- Užsienio kalbos.
Įstoti į aukštojo mokslo įstaigą yra tik vienas iš būdų kaip įgyti svajonių profesiją. Netrūksta ir įvairių įgūdžių lavinimo akademijų, kurios suteiks išskirtines žinias programavimo, marketingo, dizaino, fotografijos, tekstų kūrimo, taip pat kitose srityse.
Puikias galimybes išmokti reikalingų įgūdžių suteikia praktika bei savanorystė. Profesija nebebus apipinta paslaptimis, kai praleisi kelias dienas, o gal net mėnesius tarp tokį patį kelią pasirinkusių specialistų. O gal net sužinosi apie tokias profesines nišas, apie kurias net nesi svajojęs! Tikimės, kad perėjus visus penkis žingsnius, tau bus aiškiau kaip pasirinkti profesiją.