Programavimas – paklausi ir  perspektyvos neprarandanti profesija. Tačiau žengiant pirmuosius žingsnius šioje profesijoje iššūkių netrūksta.  Jei tave žavi programuotojo specialybė, bet nežinai nuo ko pradėti ar kaip tobulinti įgūdžius, pateikiame 6 patarimus.

1. Specializacijos paieška

Programavimas – plati sritis su daugybe karjeros galimybių ir krypčių. Pirmas pradedančiojo programuotojo tikslas yra apsibrėžti savo pomėgius ir nuspręsti, kuriuo karjeros keliu žengti. Telefonų programėlių, internetinių puslapių kūrimo, robotikos, programų sistemų tai tik keletas iš daugybės kelių. 

Būsimiems programuotojams privalu atrasti savo pomėgius ir suprasti, ar tikrai šis darbas tave „traukia“. Jei sprendimo priimti nepavyksta, „Code Academy“ paruošė it testą!

It studijos

2. Programavimo kalbos pasirinkimas

Pasaulyje programavimo kalbų yra šimtai, tačiau nebūtina rinktis populiariausią ar žinomiausią. Dažniausiai vienos kalbos neužtenka – kiekvienam programuotojui kelių programavimo kalbų žinojimas labai praverčia.

populiariausios programavimo kalbos
Populiariausios programavimo kalbos 2021 metais

Renkantis pirmąją kalba, svarbu išsirinkti tau vertingiausią. Pradėjus programuoti svarbu atkreipti dėmesį į tai, kam kalba yra dažniausiai naudojama. Skirtingose srityse vartojamos skirtingos kalbos, todėl dar kartą svarbu apsibrėžti savo specialybę. „Lifehacker“ pateikia labai išsamų programavimo kalbų grafiką detaliai supažindinantį su visomis kalbomis.

3. Savarankiškas mokymasis

Pradėti programuoti niekada nevėlu. Turi nebijoti žengti pirmuosius žingsnius, pradėti nuo pačių pagrindų, kurie gali atrodyti gan primityvus, tačiau yra reikalingi ateityje. Pradėti mokytis individualiai šiais laikais yra itin paprasta. Štai du būdai, kuriais galima įgyti programavimo pagrindus, individualiai mokytis ir plėsti savo programavimo gebėjimus:

Mokymų įrašai. Ne Paslaptis, kad „Youtube“ platformoje galima rasti daugybę pagalbą siūlančių kanalų įvairiausiomis temomis. Tiek pradedantiesiems, tiek jau pažengusiems. Programavimas – ne išimtis.

Interaktyvios svetainės ir žaidimai. Tai yra puikus būdas pritaikyti jau žinomas teorines žinias praktikoje. Kodavimo žaidimai suteikia galimybę mokytis gerai praleidžiant laiką, todėl mokymasis tikrai nebus nuobodus. Siūlome apsilankyti keliuose iš jų:

  • Codecademy – įvairių lygių interaktyvios pamokos su dideliu programavimo kalbų pasirinkimu;
  • FreeCodeCamp – tūkstančiai nemokamų pamokų būsimiems įvairių sričių specialistams;
  • Angis – pamokančios vaizdo serijos bei interaktyvios užduotys įvairiomis temomis;
  • CodinGame – interaktyvus kodavimo žaidimas su naudingomis progamavimo pamokomis.

Programuotoju darbas

4. Dalyvavimas kursuose

Kuo daugiau mokymosi – tuo geriau! Kursai yra dar vienas būdas, kuris atneš vertingą patirtį. Kursų privalumas – mokymų metu pradedantieji programuotojai gali bendrauti su šios srities ekspertais bei iškart gauti atsakymus. Taip pat bendraudami su jau programavimo sritį išmanančiais specialistais naujieji programuotojai gali iš arčiau susipažinti su programuotojo darbo ypatybėmis bei išgirsti naudingų patarimų. „Kaunas Coding School“ ir „Baltic Institute of Technology“ siūlo didelį pasirinkimą programavimo kursų Kaune.

5. Programavimo studijos

Studijų metu studentai gauna daug teorinių bei praktinių žinių, turi galimybę susipažinti su bendraminčiais bei bendrauti su programavimą išmanančiais lektoriais. Be to, studijuojant atsiveria daug praktikos galimybių. Jos leidžia įsilieti į darbo aplinką ir iš arčiau pažinti savo ateities profesiją.  Kaune yra itin gausus pasirinkimas informacinių technologijų studijų programų:

Visas galimybes atrasi Karjeros Kaune gide. Čia pateikimos plačiausias galimybes atveriančios studijų programos, galima sužinoti būsimą atlyginimą bei išgirsti specialistų atsiliepimus.

6. Portfolio kūrimas

Naujų programavimo projektų kūrimas yra puikus būdas ne tik tobulėti kodu rašyme, bet ir kaupti savo portfolio. Pastarasis labai naudingas ieškant darbo. Programuotojams gerai parašyto gyvenimo aprašymo  dažniausiai neužtenka. Gausus portfolio su įgyvendintais projektais ir darbo rezultatais leidžia darbdaviui geriau susipažinti su programuotojo gebėjimais.

Populiarus pasirinkimas pradedant statyti savo programtuotojo protfolio- Github platforma. Čia galite susikurti savo paskyrą ir kelti savo projektus. Platforma turi puikų reprezentacinį formatą, leidžiantį žmonėms peržiūrėti jūsų paruoštą kodą.

Programavimas yra be galo plati sritis su nesibaigiančiomis galimybėmis. Net ir po daugelio metų atrasi vis kažką naujo. Tapti programuotoju gali kiekvienas. Tai nėra įgimtas talentas, bet gebėjimas, kurį gali tobulinti. Tikimės, jog šie patarimai pagelbės siekiant programuotojo karjeros ir įkvėps pasinerti į platų informacinių technologijų pasaulį.