Jei norite pradėti programavimo karjerą, turite įveikti daugybę kliūčių, galima teigti, kad daugiau nei kitose profesijose. Nepaisant to, tai gali būti naudinga ir pelninga profesija. Siekdami padėti jums pradėti savo kelią programavime, pateikiame šešis patarimus, kaip mokytis ir tobulinti programavimo įgūdžius ir svarbiausia, nuo ko pradėti.

1. Specializuokis

Programavimas – labai plati ir nuolat besivystanti sritis su naujomis galimybėmis ir su daugybe karjeros krypčių. Pirmas pradedančiojo programuotojo tikslas, supaprastinti užduotį apsibrėžiant savo pomėgius ir nuspręsti, kuriuo karjeros keliu žengti. Telefonų programėlių, internetinių puslapių kūrimo, robotikos, programų sistemų tai tik keletas iš daugybės kelių. 

Būsimiems programuotojams privalu atrasti savo pomėgius ir suprasti, ar tikrai šis darbas tave „traukia“. Šitame ankstyvame etape pagelbės, „Code Academy“ testas! Jis jums padės susiaurinti pasirinkimo opcijas, sutelkiant dėmesį į jūsų asmeninius interesus.

It studijos

2. Programavimo kalbos

Yra šimtai skirtingų programavimo kalbų, tačiau nebūtina rinktis plačiausiai naudojamos ar naujausios. Kelių kalbų mokėjimas yra neįkainojamas bet kuriam programuotojui – neužtenka mokėti tik vieną kalbą.

Top 3 populiariausios programavimo kalbos 2023 metais

Renkantis pirmąją kalba, svarbu išsirinkti tau vertingiausią. Pradėjus programuoti svarbu atkreipti dėmesį į tai, kam kalba yra dažniausiai naudojama. Skirtingose srityse vartojamos skirtingos kalbos, todėl dar kartą svarbu apsibrėžti savo specialybę. „Lifehacker“ pateikia labai išsamų programavimo kalbų grafiką detaliai supažindinantį su visomis kalbomis.

3. Savarankiškas mokymasis

Niekada nevėlu pradėti mokytis programavimo. Nebijokite žengti pirmųjų žingsnių, net jei jie atrodo gana elementarūs – šie pagrindai ateityje taps esminiai. Laimei, savarankiškas mokymasis dabar yra lengvesnis nei bet kada anksčiau. Štai du būdai, kaip išmokti programavimo pagrindus ir tobulinti programavimo įgūdžius:

Mokymų įrašai. Ne Paslaptis, kad „Youtube“ platformoje galima rasti daugybę pagalbą siūlančių kanalų įvairiausiomis temomis. Tiek pradedantiesiems, tiek jau pažengusiems. Programavimas – ne išimtis.

Interaktyvios svetainės ir žaidimai. Tai yra puikus būdas pritaikyti jau žinomas teorines žinias praktikoje. Kodavimo žaidimai suteikia galimybę mokytis gerai praleidžiant laiką, todėl mokymasis tikrai nebus nuobodus. Siūlome apsilankyti keliuose iš jų:

  • Codecademy – įvairių lygių interaktyvios pamokos su dideliu programavimo kalbų pasirinkimu;
  • FreeCodeCamp – tūkstančiai nemokamų pamokų būsimiems įvairių sričių specialistams;
  • Angis – pamokančios vaizdo serijos bei interaktyvios užduotys įvairiomis temomis;
  • CodinGame – interaktyvus kodavimo žaidimas su naudingomis progamavimo pamokomis.

4. Dalyvavimas kursuose

Kuo daugiau mokaisi, tuo geriau! Kursų lankymas yra dar vienas puikus būdas įgyti patirties. Kursų privalumas – mokymų metu nauji programuotojai gali bendrauti su tos srities ekspertais ir greitai gauti atsakymus. Be to, bendraudami su patyrusiais specialistais, pradedantieji programuotojai gali daugiau sužinoti apie programuotojo vaidmens niuansus ir gauti vertingų patarimų.

„Kaunas Coding School“ ir „Baltic Institute of Technology“ siūlo didelį pasirinkimą programavimo kursų Kaune.

5. Programavimo ir informatikos studijos

Žengiant toliau tobulėjimo keliu, studijų metu studentai gauna daug teorinių bei praktinių žinių, turi galimybę susipažinti su bendraminčiais bei bendrauti su programavimą išmanančiais lektoriais. Be to, studijuojant yra daug galimybių įgyti patirties iš “pirmų rankų”. Tai suteikia įžvalgos apie darbo aplinką ir leidžia geriau suprasti savo būsimą profesiją, o gal dar apsigalvosit;). Kaune bei Vilniuje galima rinktis iš daugybės informacinių technologijų kursų:

Visas galimybes atrasi Karjeros Kaune gide. Čia pateikiamos plačiausias galimybes atveriančios studijų programos, galima sužinoti būsimą atlyginimą bei išgirsti specialistų atsiliepimus, naujienas, peržvelgti statistiką ir daug daugiau!

6. Portfolio kūrimas

Patyręs programuotojas bus atpažintas iš turimo portfolio. Naujų programavimo projektų kūrimas yra puikus būdas ne tik tobulėti kodų rašyme, bet ir kaupti tai savo portfolio, kuris taps tavo vizitine kortele. Pastarasis labai naudingas ieškant darbo ir naujų ryšių. Dėja, programuotojams gerai parašyto gyvenimo aprašymo dažniausiai neužtenka. Gausus portfolio su įgyvendintais projektais ir darbo rezultatais leidžia darbdaviui geriau susipažinti su programuotojo gebėjimais.

Populiarus pasirinkimas pradedant statyti savo programuotojo protfolio – Github platforma. Čia galite susikurti savo paskyrą ir kelti savo projektus. Platforma turi puikų vaizdinį formatą, leidžiantį žmonėms peržiūrėti jūsų parašytus kodus.

Programavimas yra be galo plati sritis su nesibaigiančiomis galimybėmis. Net ir po daugelio metų atrasi vis kažką naujo. Tapti programuotoju gali kiekvienas. Tai nėra įgimtas talentas, bet gebėjimas, kurį gali tobulinti. Tikimės, jog šie patarimai pagelbės siekiant programuotojo karjeros ir įkvėps pasinerti į platų informacinių technologijų pasaulį. Bei palengvins atsakyti į vis sgaunamą klausimą: kur studijuoti programavimą?